CGB.FR CONTINUES TO HANDLE YOUR DELIVERIES!
+ Filters
New Search
Filters
Available Exact wording Only in the title
E-shopLoading...
GradeLoading...
PriceLoading...

fme_621353 - III REPUBLIC Médaille, Élection de Jules Grévy

III REPUBLIC Médaille, Élection de Jules Grévy AU
180.00 €(Approx. 217.80$ | 154.80£)
Quantity
Add to your cartAdd to your cart
Type : Médaille, Élection de Jules Grévy
Date: 1885
Mint name / Town : 42 - Saint-Étienne
Metal : bronze
Diameter : 71,5 mm
Engraver BOURGEOIS Léon Max (1839-1901)
Weight : 169,2 g.
Edge : lisse + corne BRONZE
Puncheon : corne BRONZE
Coments on the condition:
Patine hétérogène avec quelques marques d’usure sur les hauts reliefs. Traces de manipulation

Obverse


Obverse legend : RÉPUBLIQUE - FRANCAISE.
Obverse description : Tête de Marianne, coiffée du bonnet phrygien lauré, à gauche. Signé : MAX BOURGEOIS.

Reverse


Reverse legend : 28 DÉCEMBRE 1885 / L’ASSEMBLÉE NATIONALE / ÉLIT / JULES GRÉVY / PRÉSIDENT / DE LA RÉPUBLIQUE.
Reverse description : Légende en six lignes dans une couronne de chêne avec un ruban inscrit LIBERTÉ ÉGALITÉ FRATERNITÉ ; cartouche avec le nom : de MARCERE. Signé : MB.

Commentary


Cette médaille est dans son écrin d’origine en cuir rouge timbré en lettres dorées “ASSEMBLÉE NATIONALE 1885” et feutrine et soie verte.
Cet exemplaire a été offert à Émile de Marcère, né en 1828, sénateur du Nord élu le 28 février 1884 jusqu’à son décès le 26 avril 1918.
Pour plus d’informations consultez ce site : https://www.senat.fr/senateur-3eme-republique/deshayes_de_marcere_emile1513r3.html

Jules Grévy, né le 15 août 1807, à Mont-sous-Vaudrey (Jura) et mort le 9 septembre 18911 dans la même commune, est un homme d'État français. Avocat de profession, parlementaire engagé aux côtés des républicains, il est arrêté lors du coup d'État de 1851. À la tête de l'Assemblée nationale de 1871 à 1873, il préside ensuite la Chambre des députés. Il est président de la République française du 30 janvier 1879 au 2 décembre 1887, date de sa démission à la suite du scandale des décorations..

Historical background


THIRD REPUBLIC

(4/09/1870-10/07/1940)

The news of the capitulation of Sedan causes the revolution of September 4, 1870 in Paris. Proclaimed at the Hotel de Ville, the Republic has a provisional government called the Government of National Defence. Left threatened by insurrection of the Commune and right by the monarchists, the new regime had a difficult start. Chief executive in the first phase (February 1871), Thiers is responsible for reorganizing the country before deciding on the form of government. He became president in August 1871 and, despite its release action of the territory, to leave his post in March 1873 against the royalist opposition. It is then replaced by MacMahon favorable to the restoration of the monarchy but it is not restored after the flag issue. The law of the seven is then introduced in November 1873 and in 1875 were voted the fundamental laws that serve Constitution of the Third Republic. Parliamentary system, it is characterized by the preponderance of the legislature over the executive. Anticlerical, the Third Republic makes free, secular and compulsory education but continued the colonial policy for its economic, strategic and moral ambitions. The separation of church and state was passed in 1905. The idea of ​​revenge on Germany and an important nationalism are at the heart of the Boulanger crisis, the Panama scandal and the Dreyfus affair years 1886-1899 while foreign policy is very active especially in Morocco and the arms race develops. The First World War is expensive to France which rises until 1920 or 1928 to the currency with the franc "Poincaré". The 1929 crisis is felt until 1932 but lasted until 1939, during which the ministerial instability is very important. Vacillating in 1934, the Third Republic is a new cement unit with anti-fascism that allows the rise to power of the Popular Front in 1936. But paralyzed face Germany, France will then get stuck in a "phoney war" and know one of the greatest defeats in its history in June 1940. National Assembly met in Vichy July 10, 1940, Chambers, however, elected in 1936, voted full powers to Pétain in a kind of collective suicide by 569 votes for, 80 votes against and 18 abstentions.

cgb.fr uses cookies to guarantee a better user experience and to carry out statistics of visits.
To remove the banner, you must accept or refuse their use by clicking on the corresponding buttons.

x