+ Filters
New Search
Filters
Available Exact wording Only in the title
E-shopLoading...
GradeLoading...
PriceLoading...

fme_898806 - V REPUBLIC Médaille, VIe arrondissement de Paris

V REPUBLIC Médaille, VIe arrondissement de Paris AU
180.00 €(Approx. 196.20$ | 153.00£)
Quantity
Add to your cartAdd to your cart
Type : Médaille, VIe arrondissement de Paris
Date: 1972
Mint name / Town : Monnaie de Paris
Metal : silver
Millesimal fineness : 950 ‰
Diameter : 67,5 mm
Orientation dies : 12 h.
Engraver DELANNOY Maurice (1885-1972)
Weight : 180,11 g.
Edge : lisse + corne 1ARGENT
Puncheon : corne 1ARGENT
Coments on the condition:
Patine grise hétérogène, présentant de l’usure sur certains hauts reliefs. Quelques concrétions de poussière

Obverse


Obverse legend : ANÉPIGRAPHE.
Obverse description : Représentation de divers monuments emblématiques de Paris dont la façade de l’Assemblée Nationale, la place du Panthéon et la façade de la Monnaie de Paris. Signé : M. DELANNOY.

Reverse


Reverse legend : PARIS VIE ARRONDISSEMENT // M. BRIDOUX ROGER / MAIRE ADJOINT DU 6.EME ARR / 1944-1972.
Reverse description : Plan du 4e arrondissement de Paris, abeille, bonnet phrygien et fleur de lis posé au dessus.

Commentary


Médaille décernée au maire adjoint du 6e arrondissement, monsieur Roger Bridoux.

Historical background


V REPUBLIC

(since 08/01/1959)

The Fifth Republic, whose constitution was approved by referendum on September 28, 1958 by more than 79% of French people, only officially began with the installation of General de Gaulle as president on January 8, 1959. The constitution was amended on January 28, 1958. October 1962 by referendum where a majority of 62% of votes approves the election of the President of the Republic by direct universal suffrage. The various presidents of the Fifth Republic are Charles de Gaulle (8/01/1959 - 27/04/1969, retirement and Alain Poher becomes interim president), Georges Pompidou (15/06/1969 - 2/04/1974, deceased , Alain Poher becomes interim president), Valéry Giscard d'Estaing (19/05/1974 - 21/05/1981), François Mitterrand (21/05/1981 - 7/05/1995), Jacques Chirac (7/05 /1995 - 05/16/2007), Nicolas Sarkozy (05/16/2007 - 05/15/2012), François Hollande (05/15/2012 - 05/14/2017) and Emmanuel Macron (05/14/2017 - ).

cgb.fr uses cookies to guarantee a better user experience and to carry out statistics of visits.
To remove the banner, you must accept or refuse their use by clicking on the corresponding buttons.

x